Ponedeljek 14 Oktober 2019

Tiskovne konference

Prodajalci Mercatorja se pogajajo z Agrokorjem

Konzorcij delničarjev Mercatorja je danes potrdil, da se o prodaji skupnega 53-odstotnega deleža trgovske družbe pogaja s hrvaško družbo Agrokor. Kdaj naj bi bila pogajanja zaključena, še ne morejo povedati. Saga o prodaji "najboljšega soseda" se nadaljuje - Mercator se prodaja že devetič. Prodajalci so se za nadaljevanje pogajanj z Agrokorjem odločili po pregledu prejetih ponudb in na podlagi predloga finančnega svetovalca ING. Kot so sporočili pred slabim mesecem dni, so sicer prejeli dve zavezujoči ponudbi. Imen takrat niso navedli, po neuradnih informacijah pa naj bi šlo za Agrokor in sklad Mid Europa Partners. Pogajanja predstavljajo sklepni del transparentnega konkurenčnega postopka, v katerem so bile vezano na prodajo 53-odstotnega deleža družbe Mercator opravljene predstavitve številnim potencialnim kupcem, ki so bili povabljeni k oddaji ponudb, so danes v imenu prodajalcev sporočili iz družbe Futura PR. Tako prodajalci kot tudi Agrokor se zavedajo pomena transakcije za številne delničarje Mercatorja, med katerimi so dobavitelji, zaposleni, upniki in potrošniki. Da bi zagotovili, da bo transakcija sklenjena v dobro vseh deležnikov, pogajanja vključujejo podrobne pogovore o Agrokorjevih načrtih glede prihodnjega poslovanja. Pri tovrstnih poslih je dogovor o sklenitvi transakcije običajno vezan na določene pogoje, ki med drugim vključujejo tudi soglasje ustreznih regulatorjev, so še dodali. Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je še vedno prepričan, da Mercator potrebuje stabilne lastnike, ki imajo tudi denar. "Kupcev v Sloveniji, ki so prišli brez denarja in izčrpavali podjetja, smo imeli preveč in mislim, da se takšnih zgodb v Sloveniji več ne moremo iti," je dejal ob robu današnjega vrha kmetijskih in živilskih podjetij v Portorožu. Minister meni, da to velja za čisto vsa podjetja. "To konkretno podjetje ni nobena izjema. Jaz nasprotujem prodaji Mercatorja vsakemu, ki nima denarja," je dodal. Mercator po njegovih besedah potrebuje stabilno lastniško strukturo in mora tudi sam iti v fazo prestrukturiranja in prilagajanja. Agrokor se je za nakup Mercatorja potegoval že tudi v prejšnjih poskusih prodaje, ponudbo pa je oddal skupaj s partnerji Evropsko banko za obnovo in razvoj (EBRD) ter skladoma Blackstone in One Equity Partners. Tokrat je Agrokor za Mercator pripravljen ponuditi bistveno manj kot v zadnjem poskusu prodaje, ko je ponujal 221 evrov za delnico. Za delnico naj bi hrvaški velikan ponudil 110 evrov oziroma za ves delež 409 milijonov evrov, prevzel pa bi tudi 1,1-milijarden Mercatorjev dolg. Finančna konstrukcija transakcije naj bi bila zagotovljena. EBRD, Blackstone in One Equity Partners naj bi dokapitalizirali Agrokor v skupni višini do 500 milijonov evrov. Tečaj delnice Mercatorja se danes na Ljubljanski borzi giblje pri 88 evrih in je od začetka leta 2013 izgubil že skoraj 23 odstotkov vrednosti. V pregovorih tudi sindikat Tokrat je Agrokorjevo zanimanje glede nakupa Mercatorja močno zavrelo tusi v sindikatu delavcev in Vesna Stojanović je glede mnenja zaposlenih dejala:"Želimo s stabilnega lastnika, saj je Mercator preveč pomemben doma in v regiji, da bi se z njegovo usodo poigravali." "Ne nasprotujemo prodaji podjetja, a ne za vsako ceno. Bojimo se, da se kupčka ter da bi bilo prodano v škodo ljudi, zaposlenih in pod ceno, kar se je v Sloveniji že dogajalo" je rekel Ladi Rožič, sekretar sindikata delavcev trgovine. "Pri nobenem kupcu ni zagotovila, da ne bo favoriziral svojih proizvodov, a vedeti moramo, da so na Hrvaškem proizvodi in delovna sila cenejši," je opozoril sekretar Sindikata kmetijstva in živilske industrije Boris Frajnkovič.

Zloženka SDTS

Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu

evropska agencija_za_varstvo_pri_delu

Spletna aplikacija OiRA je interaktivno orodje, namenjeno ocenjevanju tveganja v posameznih gospodarskih dejavnostih. Je brezplačno, enostavno za uporabo ter namenjeno predvsem mikro in malim podjetjem.